ESTÜ Etkinlikleri

Emeklilik Töreni 21.12.2021 Tarihinde Düzenlendi

Emeklilik Töreni 21.12.2021 Tarihinde Düzenlendi

21.12.2021 14:00 ESTÜ Yabancı Diller Konferans Salonu Etkinlik

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü ve İnsan Kaynakları Gelişimi Destek Birimi tarafından düzenlenen törene,  Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Çabuk, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç, İnsan Kaynakları Gelişimi Destek Birimi Müdürü Öğr. Gör. Dr. Betül Gümüş, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yeliz Mert Kantar, Havacılık ve Uzay Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Öznur Usanmaz, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Argan, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Tanışlı, Genel Sekreter Vekili Hasan Akın, birim yöneticileri, idari çalışanlar, emekli olan akademik ve idari personel ile aileleri katıldı.

Üniversitemiz tarafından ilk kez düzenlenen Emeklilik Töreni’ne katılanlara teşekkürlerini sunan Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, “Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020 yılı Mart ayından itibaren hayatımızda pek çok şey değişti. Uzunca bir süre eğitim öğretim faaliyetlerimizi uzaktan yürüttük. İdari işlerimizin bir kısmını uzaktan ve esnek çalışma uygulamaları ile devam ettirdik. Son iki yılda akademik ve idari personelimizden de yaş sınırını beklemeden emeklilik kararı alan epeyce akademik ve idari çalışanımız oldu. Bunda pandemi döneminde yaşanan güçlüklerin hızlandırıcı rol oynadığını tahmin ediyorum. O dönemde büyük bir kısmınızla yüz yüze görüşebilmemiz de ne yazık ki mümkün olmadı” dedi.

Rektör Döğeroğlu: “Başarı hikayeleri yazmaya, şehrimize ve ülkemize katkı sunmaya devam ediyoruz”.

13 bin öğrencimiz ve 1500 çalışanımızla başarı hikayeleri yazmaya, şehrimize ve ülkemize katkı sunmaya yeni ismimizle yol almaya başladığımız günden beri devam ettiğimizi belirten Prof. Dr. Döğeroğlu, “Üniversitemizin kurumsal kimliğini sağlam temeller üzerine oturtabilmek ve kurumsal performans yönetimini esas alan bütünleşik bir sistem kurabilmek üzere sizlerin desteği ve katkısıyla kısa zaman içinde büyük başarılara imza attık” ifadelerini kullandı.

Emekli olan akademik personelin büyük bir kısmının ders vermeye ve devam eden araştırma projeleri ile katkı sundukları belirten Prof. Dr. Döğeroğlu, “ Deneyimlerinizi paylaşmaya ve katkı sunmaya devam etmenizi önemsiyorum. Sizlerin de içinde olduğu projelere BAP kaynaklarımızdan bu kapsamda destek vermeye başladık. Emekli olan idari personelimizin somut katkılarının sürdürülebilirliği, akademik taraftakine benzer şekilde mümkün kılamasak da manevi desteklerini her zaman hissediyor olacağız. Üniversitemizin gelişmesi ve bugünlere gelmesinde verdiğiniz her türlü katkı için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Türk: “Eskişehir Teknik Üniversitesi kuruluş yılı açasından genç duruyor olsa da tecrübeli, donanımlı bir insan gücüne ve bir geleneğe sahip”.

Emekli olan akademik personel adına konuşan Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşen Türk, “Akademik personel olarak işe başladığımız zaman aynı zamanda farklı bir hayat şeklinin içinde buluruz kendimizi. İşiniz asla saatlerle sınırlı değildir. Aklınızın bir köşesinde her zaman ya yaptığınız bir deneyin sonucu vardır ya da evde herkes uyusa da makalenin şu kısmını değiştirsem diye plan yaparsınız. Benim gibi bir de biyolog iseniz çocuklarınız yazın sizinle dağ, taş dolaşır, böylece bütün aileniz akademik yaşamın içine girmiş olur” ifadelerini kullandı. 

Akademik hayatın bir de öğrenci ve eğitim boyutu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Türk, “18 yaşında kendinden son derece emin, özgür, gencecik çocuklar gelirler ve ilk fırsatta onların ya abisi, ablası biraz yaşlandığınızda ebeveyni olmak zorunda kalırsınız ki bu anlatılamaz bir mutluluk ve gurur vesilesidir” dedi. Prof. Dr. Türk konuşmasını şöyle sürdürdü;  “İlk emeklilerinden biri olduğum Eskişehir Teknik Üniversitesi kuruluş yılı açasından pek genç duruyor olsa da tecrübeli, donanımlı bir insan gücüne ve bir geleneğe sahip, bu açıdan gerecekten şanslıyız.  Kurumumuzun, emekli öğretim üyeleri olarak yetişmesine katkı da bulunduğumuz ve başarıları ile gurur duyduğumuz gençler, onlara yeni katılanlar ve azimle çalışan yöneticiler ile birlikte belirlenen hedeflere kısa zamanda ulaşacağını düşünüyorum ve inanıyorum”.

Emekli olan idari personel adına konuşan Hasan Hüseyin Akar “Üniversitemizde 17 yıl çalıştım ve bunun son iki senesinde Rektörlük binasındaydım. Çalışma esnasında her şeyin en iyisini yapmaya çalıştım. Sizler de umarım çalışmamadan memnun kalmışsınızdır. Bu töreni düzenleyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Tören, emekli olan akademik ve idari personele Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu tarafından plaketlerinin takdim edilmesi ve ardından düzenlenen ikramlar ile sona erdi.